----- KLAUZULA INFORMACYJNA -----

Odpus św. Rity 22.05.2020r. - kazanie, galeria zdjęc...

 

Myśli na niedzielę...

Uroczystość Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny. Przed nami jeszcze ponad miesiąc do końca roku kalendarzowego, ale już za tydzień pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy kolejny rok kościelny.

Czas! Niby każdy z nas ma 24 godziny w ciągu doby, ale dla jednych czas biegnie jakby wolniej, dla innych niesamowicie szybko. A jak tobie upłynął ten rok? Z czego jesteś dumny? Jaki dzień chciałbyś przeżyć kolejny raz, jeśli byłaby taka możliwość? Może chcesz zapomnieć o czymś, co wydarzyło się w ostatnim czasie, bo umarł ktoś z twoich bliskich albo przeżyłeś rozstanie z bliska osobą? Może czegoś się wstydzisz i nie chcesz do tego wracać?

Dlatego Pan Bóg daje nam kolejną szansę, kolejny, nowy rok, który jest szansą na zmianę i jest nowym rozdziałem w naszym życiu. Czy wiesz już, jak chcesz go przeżyć? Czy jesteś gotowy na niespodzianki, które Pan Bóg przygotowuje ci w nadchodzącym czasie? A gdyby tak w świecie, w którym żyjemy, walutą był czas? Gdyby nie istniały pieniądze, a za wszystko płacilibyśmy czasem. Twój ulubiony burger w McDonaldzie kosztowałby dwie minuty, bilet do kina pięć minut. Rachunek za telefon jeden dzień. Czy wtedy bardziej docenialibyśmy czas? A gdybyśmy też mogli go zarabiać? Za wakacyjną pracę w ogrodzie można by dostać siedem dni. Brzmi trochę absurdalnie, ale pomyślmy, czy w ten sposób bardziej nie szanowalibyśmy czasu? Podobny jest scenariusz filmu Wyścig z czasem z 2011 roku. Jest w nim taka scena, w której młody mężczyzna otrzymuje, w wyniku pewnych okoliczności, praktycznie nieskończoną ilość czasu i przypomina sobie, że wieczorem jest umówiony ze swoją mamą, której została niecała godzina życia. Oboje zaczynają biec, jednak w wyniku niesprzyjających okoliczności, gdy już widzą siebie na tej samej ulicy, głównemu bohaterowi nie udaje się przekazać czasu swojej mamie i ta umiera w jego ramionach. To oczywiście filmowa fikcja, ale uczy nas tego, że nie jesteśmy królami czasu i każda minuta naszego życia jest bezcenna, bo nigdy się nie powtórzy, a czasem jedna minuta naszego życia jest nam bardzo potrzebna, a już nigdy nie wróci. Nikt z nas nie wie, ile będzie żył. Myślę, że niewielu z nas chciałoby znać datę swojej śmierci. A może, gdybyśmy ją znali, nasze życie wyglądałoby inaczej? Przed nami kolejny rok liturgiczny, kolejna szansa, kolejny czas. Nigdy nie wiadomo, ile czasu nam zostało. A jeśli to będzie już ostatni Adwent twojego życia?

Zadbajmy oto by uczestnicząc we mszy św. za bliskich, czy to żyjących czy zmarłych, przystąpić do spowiedzi św. i przyjąć komunię św. w ich intencji!

Z racji Roku Eucharystycznego postarajmy się zadbać o to by dana rodzina, która zamówiła mszę św. oraz najbliżsi przystąpili do S. Pokuty i do Komunii św.


Porządek nabożeństw i list parafialny przy wejściu do kościoła.


Ważne dla rodziców: kwalifikacje chrzestnego/chrzestnej:

Dla każdego dziecka należy wybrać dwoje rodziców chrzestnych: ojca i matkę. Rodzicami chrzestnymi nie mogą być dwie osoby tej samej płci. W nadzwyczajnych przypadkach, wobec braku osób zdatnych do roli ojca lub matki chrzestnej, do udzielenia chrztu dziecku wystarczy chrzestny lub chrzestna.

Ze względu na zadanie chrzestnych w wychowaniu dziecka, Kościół stawia im następujące warunki: powinni ukończyć 16 lat, przyjąć sakrament bierzmowania i być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła. Chrzestny wypełnia praktyki religijne, uczestniczy w niedzielnej Mszy św., może przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii świętej (nie żyje w związku cywilnym czy w konkubinacie), uczyni wszystko, aby należycie wypełnić przyjmowany obowiązek bycia matką/ojcem chrzestnym. Nie można dopuszczać do pełnienia tej funkcji np. młodzieży nieuczęszczającej na katechizację. Wybór chrzestnych należy do rodziców dziecka. Miesiąc przed planowanym chrztem rodzice powinni zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej, przynosząc ze sobą dokumenty tożsamości, odpis aktu urodzenia dziecka oraz dane rodziców chrzestnych.


Ważne dla narzeczonych:

Zgłoszenie się do parafii celem poinformowania duszpasterza o zamiarze zawarcia małżeństwa, potwierdzenia daty ślubu oraz ustalenia daty na kanoniczne badanie przedślubne (protokół przedmałżeński) odbywa się na 3 miesiące przed datą ślubu.


Od poniedziałku 1.03.2021 wprowadzony zostaje nowy zwyczaj składania ofiary za mszę św.(względy epidemiologiczne), otóż ofiarę składamy w kopercie na kielichu na bocznym ołtarzu przed mszą św.