Co to jest sakrament Kapłaństwa?

Kapłaństwo jest szczególnym powołaniem. Nie opiera się na naturalnych zaletach lub osobistych osiągnięciach. Pismo Święte mówi bardzo otwarcie o ociężałości dwunastu apostołów, o ich chwiejności i niewierności. Ich powołanie pochodzi wyłącznie z wolnego wyboru Jezusa: "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem" (J 15, 16). Jezus daje to, czego żąda. To On z powołanych uczniów czyni swoimi wysłannikami, pełnomocnikami, reprezentantami. Wyposaża ich w szczególne pełnomocnictwa tak, że rzeczywiście w Jego imieniu, tzn. Jak On, mogą przemawiać do ludzi: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (J 20, 21). Posłany jest jak posyłający: "Kto was słucha, Mnie słucha" (Łk 10, 16). Celem kapłaństwa jest szczególna osobista wspólnota z Jezusem i rozesłanie do głoszenia Ewangelii i wybawiania świata z mocy złego. Jako reprezentanci Jezusa kapłani wciąż od nowa, sprawując Eucharystię, uobecniają Jego zbawcze wydanie się na śmierć: "To czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22, 19).

Informacje dla kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu:
Adres:
Wyższe Seminarium Duchowne w Opole,